Учителят по Информационни технологии и информатика – Донка Стефлекова участва в посещение-обучение в ЦЕРН, Швейцария, проведено в периода от 14 до 22 септември. Това уникално събитие предостави възможност за задълбочаване на знанията ѝ в областта на информатиката, физиката и иновациите в научните изследвания.
Госпожа Стефлекова споделя, че е селектирана от 85 кандидати в група от 30 преподаватели по НП „Квалификация на педагогическите специалисти“, Модул 3 „Международно сътрудничество в областта на квалификацията на педагогическите специалисти – обучения по международни споразумения за обучение на учители“. Програмата включвала лекции, посещения на място, изложби и практически семинари.
Д-р Джеф Винер, ръководител на обучителните програми в ЦЕРН, посрещнал преподавателите и им пожелал приятен и ползотворен престой в ЦЕРН. Лекциите представили водещи български учени, работещи в ЦЕРН – проф. д-р Роман Захариев, проф. Леандър Литов, инж. Георги Анчев, д-р Иван Глушков, д-р Антон Димитров, Ралица Манчева, инж. Зорница Захариева, инж. Жечка Тотева, инж. Мирослав Атанасов. Темите: Физиката на елементарните частици; Детекторите на елементарни частици – CMS, ATLAS, ALICЕ и LHCb; Комплексът ускорители на ЦЕРН и тяхното управление; Хигс бозонът и експериментални наблюдения; Медицинска физика; Тъмна материя – изследвания извън границите на Стандартния Модел; Фабрика за антиматерия и център за данни; Електроника за експериментите в ЦЕРН.
Основният проект е Големият адронен ускорител (LHC), протон-протонен колайдер с максимална проектна енергия 14 TeV, разчетен също за ускорение на тежки йони освен протони. Провежданите на него експерименти се състоят в анализ на продуктите, получени при сблъсък на ускорените частици. Четирите основни детектора на частици са разположени в четири подземни шахти. Това са огромни съоръжения и всеки от тях има свое име – например експеримент ATLAS и CMS са многоцелеви експерименти. Експериментът LHCb произвежда субатомни частици, наречени красиви кварки, каквито не се срещат естествено в природата, а детекторът за изучаване на физиката на тежките йони и кварк-глуонната плазма ALICE.
„Посещението в ЦЕРН беше изключително полезно и обогатяващо. Убедена съм, че придобитите знания и опит ще се отразят положително на нашата организация. Бих искала да благодаря за възможността да участвам и да изразя готовността си да споделя повече информация и опит с колегите“ – Донка Стефлекова.